Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Hledáte na Proseku byt ke koupi, prohledáváte inzeráty na „netu“ a narazíte na poznámku typu: „Byt bude prodán metodou aukce.“ Nebo: „V případě více zájemců bude byt prodán zájemci s nejlepší/nejvyšší nabídkou.“ Je nutné se takovým nabídkám vyhýbat, nebo se vyplatí se toho nebát a o vysněný byt trochu „zabojovat“?

 

Aukce nekoušou a není důvod se jich obávat. Tato metoda prodeje je ve světě dobře známá a zcela běžná např. v Americe, Kanadě či Austrálii. Na českém realitním trhu ji realitní makléři teprve oťukávají. Ale ti pokrokoví už pochopili, že se jedná o skvělý způsob prodeje, který má výhody nejenom pro prodávající, ale také pro kupující. Jak tedy v aukci uspět v případě, že máte o nabízený byt vážný zájem?

 

Především si domluvte prohlídku bytu. Termín, v němž prohlídky probíhají, je obvykle předem stanovený a měl by být v inzerátu uvedený. Zda je nutné se na prohlídku předem objednat, nebo zda můžete přijít kdykoliv během určeného času, také zjistíte v inzerátu. Doporučuji avšak realitnímu makléřovi zavolat a tuto informaci upřesnit.

 

V případě, že se chystáte nákup bytu financovat hypotékou, ještě než na prohlídku bytu půjdete, proberte vaše možnosti s hypotečním poradcem, abyste věděli, jakou maximální částku můžete v aukci nabídnout. U aukcí se totiž jedná o závaznou nabídku a svému slovu byste pak měli i dostát.

 

Prostudujte si inzeráty podobných bytů na internetu, abyste se trochu zorientovali na aktuálním realitním trhu. Situace se totiž od minulého roku dost změnila, je zapotřebí, abyste byli v obraze a mohli podat adekvátní cenovou nabídku.

 

Na prohlídce bytu se zeptejte, na základě čeho se bude prodávající rozhodovat, komu svůj byt prodá. Ne vždy se totiž jedná o nejvyšší nabídnutou cenu. Může se stát, že pro prodávajícího bude mnohem důležitější, jak se zájemce chystá koupi bytu financovat, jestli to bude z vlastních zdrojů, nebo prostřednictvím hypotečního úvěru, případně v jakém poměru. Někteří majitelé se totiž obávají, že případný zájemce o byt úvěr od banky nedostane, a tak raději „jdou na jistotu“ (například vyberou zájemce s vlastními prostředky) s vědomím toho, že jimi vybraná cenová nabídka není nejvyšší.

 

Financujete-li nákup bytu prostřednictvím hypotečního úvěru, doporučuji se obrátit na hypotečního poradce, který úvěr dokáže vyřešit během jednoho měsíce (obvyklá doba je 6 až 8 týdnů), a tuto skutečnost uvést ve formuláři s cenovou nabídkou. V očích prodávajícího tak z časového hlediska svou nabídku velmi přiblížíte nabídce zájemce, který může byt zaplatit v hotovosti. Pak už bude záležet pouze na částce, kterou za byt nabídnete.

 

Důležitým kritériem může být pro prodávajícího také termín předání nemovitosti. Pokud v bytě bydlí, možná bude potřebovat nějaký čas na hledání svého nového domova, vystěhování apod. Umožníte-li mu to a nezapomenete-li se o tom zmínit ve své písemné nabídce, budete mít větší šanci, že vybere právě vaši nabídku, i když třeba nebude nejvyšší.

 

I vaše chování během prohlídky může ovlivnit rozhodnutí prodávajícího. Stalo se to jednomu z mých kolegů, že si majitelé vybrali druhou nabídku v pořadí, i když byla o pár stovek tisíc nižší, a to pouze proto, že chování těch, co nabídli nejvíce, se jim nelíbilo a obávali se komplikací při dalším jednání.

 

O kolik více oproti inzerované ceně byste měli nabídnout? Jako základ použijte informace o cenách, které jste zjistili ještě před prohlídkou nemovitosti, a pak zapřemýšlejte, zda má tento konkrétní byt pro vás hodnotu o 10 000, 50 000, 150 000 Kč navíc? Možná pomohou i otázky typu: „Jak moc budu litovat, když v této aukci nevyhraji? Kdy se objeví další podobná nabídka? A nebude ještě dražší?“

 

Drobná rada na závěr: nenabízejte za byt zaokrouhlené částky, např. 2 500 000 Kč – je velká pravděpodobnost, že někdo jiný udělá stejnou nabídku. Vymyslete neobvyklou cenu, např. 2 514 600 Kč.

 

Také mějte na paměti, že aukce obvykle probíhají v jednom kole, to znamená, že po ukončení aukce už nebudete mít možnost vaši nabídku dorovnat nebo ji vylepšit tak, abyste vyhráli. Proto hned podejte svou nejlepší nabídku (nabídku, kterou si můžete dovolit), abyste pak nelitovali: „Proč jsme nenapsali o x korun více?“ Rozhodujícím kritériem pro výběr vítězné nabídky pro většinu prodávajících totiž zůstává výše nabídnuté kupní ceny.

 

Často se mě zájemci o koupi ptají: „Co když více než částku zveřejněnou v inzerátu nabídnout nemůžeme? Stojí vůbec za to nabídku podávat?“ Odpovídám: „Zkuste nabídku i nepatrně navýšit (viz rada v předchozím odstavci) a když ani to nejde, nabídku stejně podejte. Kdo ví, možná budete jediní, kdo ji podali, nebo i bez vašeho navýšení bude z podaných nabídek nejvyšší. Díky tomu, že ji podáte, máte alespoň šanci. Když ji nepodáte, dopředu jste prohráli.“

 

Přeji vám hodně úspěchů a ať vaše nabídka vyhraje! 🙂

 

Rád bych ocenil přístup a práci paní Kashkarové při sjednávání obchodu, kde mě zastupovala jako kupujícího. Za hlavní pozitivum bych označil její ochotu spolupracovat se mnou na všem, co jsem potřeboval, a tím pádem odvést kvalitní práci. Samozřejmostí bylo příjemné jednání, rychlost i velká snaha o dosažení pro mě co nejvýhodnějších podmínek. Já osobně také pracuji v obchodu (v jiném oboru než reality), a proto dokážu poznat a nesmírně ocenit kvalitní makléřku, kterou paní Kashkarova bezpochyby je. Paní Kashkarovou bych bez váhání doporučil komukoliv.

 

Petr Křiváček