Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Majitelé, kteří se rozhodnou prodat svou nemovitost s pomocí realitní kanceláře, často uvažují nad tím, zda prodej svěřit jedné realitní kanceláři, nebo několika. Jako hlavní argumenty, proč prodej svého bytu svěřit několika realitním kancelářím, uvádějí to, že:

a. každá realitní kancelář má svou databázi poptávajících klientů,

b. realitní kanceláře mezi sebou budou soupeřit a vyvíjet maximální úsilí, aby mou nemovitost prodali.

Funguje to tak, nebo je skutečnost jiná? Pojďme se na to společně podívat.

1. Když RK nebo realitní makléř nemají jistotu výdělku (a při nevýhradní spolupráci ji samozřejmě nemají), do marketingu nemovitosti neinvestují a marketingové aktivity omezují pouze na inzerci na realitních portálech.

2. Aby se snažili inzerát vašeho bytu odlišit od inzerátů dalších X realitních společností, uvádějí v inzerci jiné ceny bytu (zpravidla nižší než konkurence), jiné výměry nemovitosti (zpravidla větší než konkurence), jiné patro, dokonce jinou adresu, což potenciálního kupujícího mate a takovým nabídkám se raději vyhýbá.

3. Kupující se neexkluzivních nabídek obávají, může se totiž stát, že i když podepíšou rezervaci, byt mezitím koupí někdo jiný.

4. Realitní makléři nespolupracují s kolegy ani z vlastní RK, bojí se, že je obejdou, prodej vašeho bytu kvůli tomu může trvat déle.

5. Budete se muset účastnit všech prohlídek, což pro vás může znamenat velkou ztrátu času.

6. Realitní makléři se snaží zalíbit kupujícímu, aby se prodej uskutečnil co nejrychleji, tj. chrání především zájmy svoje a kupujícího. Kdo bude ale hájit vaše zájmy (včetně prodejní ceny bytu)?

7. RK mohou využít váš byt k jiným účelům – třeba pro porovnání s jinými výhodnějšími nabídkami v jejich databázi, nebo jako místo schůzky a navázání spolupráce s potenciálním kupujícím, proto se stává, že prodávající prohlídky má, ale nikdo byt nechce koupit.

8. RK tlačí na majitele bytu, aby ho prodal levněji – jakmile bude mít nějaká RK potenciálního zájemce, který se na její inzerát s nejnižší cenou ozve (kupující už jsou takoví, chtějí koupit za co nejnižší cenu), začne na majitele vyvíjet tlak, aby cenu snížil a byt prodal co nejrychleji (dříve, než se to povede konkurenční RK).

9. RK vám nedají zpětnou vazbu – neřeknou vám, co se zájemcům na prohlídce nelíbilo a jak se to dá napravit, nejsou motivovaní vám radit, protože tím mohou pomoct jiným RK prodat váš byt.

10. A nakonec, nikdo za nic neodpovídá. Nemáte se koho zeptat v případě neúspěchu.

 

Zda jste ochotní všechna zmíněná rizika podstoupit, nebo si vyberete jednoho realitního makléře, který vás při prodeji vašeho bytu bude zastupovat, je na vás.

V případě, že se rozhodnete pro variantu výhradní spolupráce s jednou RK či jedním realitním makléřem, je zapotřebí věnovat zvláštní pozornost tomu, komu prodej svého bytu svěříte. Jak na to, si můžete přečíst v článku “Prodej bytu na Proseku. Jak vybrat realitního makléře?

 

Paní Kashkarova je velmi profesionální, spolehlivá, vstřícná. Jejích služeb jsme využili již podruhé a byli jsme maximálně spokojeni.

 

Hana Gemrichová