Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Je úschova peněz při prodeji či koupi bytu na Proseku nutná, nebo se peníze dají poslat na účet prodávajícího hned po podpisu kupní smlouvy? Někomu z vás se tento dotaz může zdát hloupý a odpověď na něj více než zjevná. Ale pokud ne, čtěte prosím dál.

 

Prodávala jsem garsonku na Proseku metodou aukce. Nejlepší podaná nabídka obsahovala podmínku: žádná úschova, peníze rovnou na účet prodávajícího po podpisu kupní smlouvy proti předání klíčů od bytu. Prodávající samozřejmě s touto podmínkou souhlasil. A vím o realitních makléřích, kteří by to dál vůbec neřešili: strany se tak dohodly a hotovo.

 

Jenže byla by takto provedená transakce bezpečná pro obě strany? Co kdyby převod na katastru z nějakého důvodu neproběhl, prodávající mezitím část nebo všechny peníze stihl utratit, kupující začal s rekonstrukcí bytu… Jak pak by se strany mezi sebou vypořádaly? Musely by to asi zdlouhavě řešit soudní cestou, o nákladech na právní služby ani nemluvě.

 

Jsem přesvědčena, že realitní makléř není od toho, aby slepě plnil všechny požadavky stran. Někdy si prodávající nebo kupující komplikace, které mohou vzniknout jejich jednáním, ani neuvědomují. A je úkolem realitního makléře na možné problémy upozornit, doporučit pro všechny nejvhodnější řešení a zajistit bezpečnost obchodu.

 

I ve výše zmíněném případě se mi podařilo přesvědčit kupujícího a prodávajícího, aby kupní cena byla složena do úschovy a na předání se počkalo, až se uskuteční převod nemovitosti na katastru. Takže všechno proběhlo hladce a bez komplikací, jak má při prodeji nemovitosti s realitní kanceláří být.

 

Když už jsme u úschov, víte, jaké existují, čím se liší a kterou z nich při prodeji či koupi bytu na Proseku zvolit?

 

Na českém realitním trhu se můžete setkat se čtyřmi typy úschov: v realitní kanceláři, u advokáta, v bance a u notáře. Teď projdeme každou z nich.

Úschova v realitní kanceláři

Je ze všech nejrizikovější. Nedoporučuji její použití v žádném případě, i kdyby vám realitní kancelář za její využití ještě připlácela. Pokud by totiž realitní kancelář během prodeje zkrachovala, své peníze s největší pravděpodobností už nikdy neuvidíte. Také tu existuje riziko zpronevěry peněz. Takže za mě – určitě ne.

Advokátní úschova

Je nejvyužívanější. Je levnější než bankovní nebo notářská, a pokud využíváte služeb realitní kanceláře, možná za ni vůbec nebudete platit, protože je obvykle zahrnuta v provizi RK. Tato úschova je flexibilnější než bankovní, smlouvu můžete připomínkovat a měnit, samozřejmě v rámci zákona a po dohodě stran. Existuje ale jisté riziko, že advokát může jemu svěřené peníze zpronevěřit, a bohužel se takové případy v minulosti už párkrát staly. Advokátní úschovu mohu doporučit pouze v případě, že se jedná o prověřeného právníka, se kterým máte zkušenosti vy osobně nebo váš realitní makléř, kterému důvěřujete.

Pokud zastupuji kupujícího a právníka prodávajícího nebo jeho realitní kanceláře osobně neznám, vždy svému klientovi doporučuji úschovu peněz v bance prostřednictvím vázaného nebo jistotního účtu. Nese to s sebou určité náklady (0,2–0,3 % z uložené částky, minimálně však 6 000 Kč), ale podle mého názoru se jedná o nejbezpečnější typ úschovy a náklady se dají s protistranou rozdělit napůl.

Důležité je vědět, že ne každá banka tuto službu poskytuje, že měnit nebo upravovat bankovní smlouvy o úschově není možné, nebo si za to účtují hodně peněz, že příprava smluv trvá trochu déle než třeba u advokáta nebo notáře a že výplata z úschovy zpravidla probíhá v poslední den stanoveného termínu (obvykle 5. pracovní den po předložení potřebných dokladů).

 

Notářská úschova

Párkrát jsem zajišťovala pro klienty i notářskou úschovu. Jednalo se o cizince, kteří byli zvyklí ze své rodné země důvěřovat pouze notářům. Měli byste o ní vědět toto: v porovnání s jinými typy úschovy se jedná o nejdražší variantu a o ceně se smlouvat nedá; notář stejně jako advokát není pojištěný proti zpronevěře peněz.

Podtrženo sečteno: úschovu peněz byste měli použít vždy! Pokud budete v roli prodávajícího a svému realitnímu makléři a jeho právníkovi budete důvěřovat, můžete si vybrat advokátní úschovu kupní ceny. Pokud budete v roli kupujícího a právníka protistrany znát nebudete (a váš realitní makléř také ne), zvolte raději úschovu bankovní.

 

A ještě jedno doporučení: můžete samozřejmě byt na Proseku prodat nebo koupit sami, bez pomoci realitního makléře nebo makléřky, ale s ním nebo s ní to bude minimálně bezpečnější, nemluvě o jiných přidaných hodnotách. Jen toho makléře nebo makléřku správně vybrat 😉

 

Paní Kashkarova je velmi profesionální, spolehlivá, vstřícná. Jejích služeb jsme využili již podruhé a byli jsme maximálně spokojeni.

 

Hana Gemrichová