Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Prodej ještě jednoho bytu v ulici Litoměřická začal trochu netradičně. Dostala jsem od jedné paní e-mail s dotazem, za jakou cenu je možné zakoupit byt 1+1 v ulici Litoměřická. I když to z textu e-mailu nebylo patrné, pochopila jsem, že se nejedná o potenciální kupující, nýbrž o potenciální prodávající, a proto jsem jí nabídla nezávazný a bezplatný odhad jejího bytu. Domluvily jsme si schůzku.

Na schůzce se mi paní přiznala, že byt už byl dva měsíce v nabídce jiné realitní kanceláře. Nějaké prohlídky občas proběhly, ale žádný vážný zájemce z toho nebyl. Protože paní na prodej bytu spěchala, nabídla jsem jí prodat její byt v aukci.

Měla pochybnosti jako každý, kdo se s tímto způsobem prodeje ještě nesetkal. Ale nakonec se mi podařilo ji o výhodách této metody přesvědčit. Smlouvu jiné kanceláři vypověděla, podepsala novou se mnou a já jsem mohla začít.

Mám určité standardy práce a k těm patří: zajištění přípravy bytu na focení a prohlídky, fotografie od profesionálního fotografa, půdorys u každé nemovitosti a další aktivity podle marketingového plánu, který pro každou nemovitost připravuji na míru.

Ani tento byt nebyl výjimkou. Výsledek: 17 prohlídek, 2 závazné nabídky, jedna z nich s navýšením o 50 000 Kč proti inzerované ceně, navíc s platbou v hotovosti. A právě tuto nabídku majitelka akceptovala.

Další jednání se ale komplikovalo. Kupující (starší paní) podmínila koupi předáním klíčů v den podpisu kupní smlouvy s tím, že peníze pošle rovnou na účet prodávající. Prodávající s tím samozřejmě souhlasila. Jenže takový postup by byl především pro kupující velmi riskantní. Co by se stalo, kdyby se převod nemovitosti na katastru z nějakého důvodu nepovedl, kupující by se rozhodla od smlouvy odstoupit a prodávající by už mezitím peníze z prodeje utratila?

Když jsem to pak probírala s kolegy, někteří mi řekli, že by s tím souhlasili, když se tak smluvní strany mezi sebou dohodly. Já ne. Podle mě zajistit bezpečný průběh transakce pro obě strany je jednou z povinností realitního makléře.

K nelibosti prodávající jsem přesvědčila kupující, aby souhlasila s mým návrhem dokončení prodeje, včetně využití bankovní úschovy peněz po dobu převodu nemovitosti na katastru na její jméno. Ani se mi nechce myslet na to, co všechno se mohlo stát, kdyby to měl v režii jiný realitní makléř, kterému by to bylo jedno.

Odsouhlasení textu kupní smlouvy bylo také velmi náročné, ale všechno se mi podařilo dovést do zdárného konce. Předání bytu proběhlo už bez komplikací.

Tentokrát jsem nedostala od prodávající žádnou referenci, ale osobně jsem se svou prací spokojena. Podařilo se mi najít kupce na byt během tří týdnů, navíc za vyšší cenu, než byla inzerována (vešly jsme se tak do časového rámce prodávající). A nemusely jsme řešit žádné nepříjemné situace, které by mohly nastat, pokud bych netrvala na dodržení bezpečných postupů prodeje.

S kupující jsme stále v kontaktu.

„Podařilo se mi najít kupce na byt během tří týdnů, navíc za vyšší cenu, než byla inzerována. A nemusely jsme řešit žádné nepříjemné situace, které by mohly nastat, pokud bych netrvala na dodržení bezpečných postupů prodeje.“

 

Albina Kashkarova

Zavolejte mi ještě dnes!

Chcete prodat nebo pronajmout svůj byt? Zajímá vás momentální cena vašeho bytu?