Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Zdědili jste byt na Proseku a nepotřebujete jej ani pro sebe, ani pro své děti nebo vnoučata. Představa, že jej budete pronajímat, a všechny ty starosti, které to obnáší, vás moc neláká. V tom případě je na řadě zvážit možnost prodeje takového zděděného bytu.

Největší část mnou prodaných bytů spadá právě do této kategorie. Pokračujte ve čtení a dozvíte se, jak to probíhá. Vyprávím podle skutečných událostí. Postavy příběhu: vy, sympatická realitní makléřka, zájemce o koupi.

Scéna 1. Na začátku dědického řízení se sejdete s notářem, který vám řekne, že potřebujete odhad ceny děděné nemovitosti a že bude stačit, když tento odhad pro vás vypracuje realitní makléř.

Scéna 2. V časopise Devítka najdete inzerát sympatické realitní makléřky, která nabízí odhad ceny bytu na Proseku zdarma. Zavoláte jí a domluvíte si schůzku.

Scéna 3. Setkáte se s realitní makléřkou v děděné nemovitosti. Ptá se vás na informace o bytě, domě, pořizuje několik fotografií pro odhad pro notáře. Sdělujete jí, že přemýšlíte o prodeji této nemovitosti po ukončení dědického řízení. Realitní makléřka vám říká, že vám s tím ráda pomůže, protože právě na tuto lokalitu se specializuje a umí prodat nejenom rychle, ale také za nejvyšší možnou cenu. A hlavně vám pomůže s vyklízením nemovitosti a její přípravou na prodej. Domluvíte se na termínu další schůzky, kdy vám předá odhad pro notáře, vypracovaný pro vás zcela zdarma.

Scéna 4. Dědické řízení máte za sebou. Teď můžete s nemovitostí nakládat, jak budete chtít. Jste znovu na schůzce se sympatickou realitní makléřkou, vysvětluje vám, jak bude prodej bytu probíhat, předloží vám marketingový plán jeho prodeje, dohodnete se na spolupráci, podepíšete výhradní zprostředkovatelskou smlouvu a předáte makléřce klíče.

Scéna 5. Váš život probíhá jako obvykle. Jednou týdně obdržíte e-mail nebo telefonát od realitní makléřky, kterou jste pověřil prodejem zděděného bytu, a dostanete podrobné hlášení, jaké marketingové aktivity byly provedeny, kolik potenciálních zájemců na ně reagovalo atd. Po třech týdnech vám zavolá a sdělí, že již má na vaši nemovitost vážného zájemce a domluvíte se na termínu podpisu rezervační smlouvy.

Scéna 6. Ve zrychleném tempu můžete vidět, co všechno se během těch tří týdnů odehrávalo bez vaší účasti:

vyklízení nemovitosti,

její drobné opravy (malování apod.),

následný generální úklid,

focení bytu profesionálním fotografem,

zpracování půdorysu bytu, textu prezentace,

home-staging,

zveřejnění inzerátů na realitních portálech,

reklama na sociálních sítích,

příprava a distribuce letáků v okolí prodávané nemovitosti,

umístění plachty na okně,

zveřejnění nabídky v časopise Devítka,

umístění prezentace na vývěsce realitní kanceláře,

oslovení realitních makléřů RE/MAX a jiných realitních kanceláři s nabídkou spolupráce,

komunikace s potenciálními zájemci,

domlouvání prohlídek a jejich provedení,

jednání s vážnými zájemci a nakonec dohoda termínu podpisu rezervační smlouvy s tím z nich, kdo nabídl pro vás jako prodávajícího nejlepší podmínky (cena, financování apod.).

Scéna 7. Vy, sympatická realitní makléřka a zájemce o koupi vašeho bytu podepisujete rezervační smlouvu. Zájemce převádí rezervační zálohu na speciální účet. Makléřka předává právníkovi podklady pro přípravu kupní smlouvy a smlouvy o úschově peněz.

Scéna 8. Vy, sympatická realitní makléřka a zájemce o koupi vašeho bytu podepisujete kupní smlouvu a smlouvu o úschově peněz. Kupující převádí peníze na účet úschovy. Makléřka podává kupní smlouvu na katastr nemovitostí.

Scéna 9. Po měsíci. Právě proběhl převod nemovitosti na katastru na nového majitele. Realitní makléřka vám volá, aby vám oznámila, že právník dnes odeslal peníze na váš účet a můžete si domluvit termín předání nemovitosti, dodává, že u toho nemusíte být, že můžete zplnomocnit ji, takže pro vás o starost méně.

Scéna 10. Užíváte si peníze (jak, to už nechám pracovat vaši představivost) a s vděčností vzpomínáte na příbuzného, po kterém jste prodanou nemovitost zdědili, a na sympatickou realitní makléřku, která vám to všechno tak skvěle zařídila.

KONEC

 

 

Paní Kashkarova je velmi profesionální, spolehlivá, vstřícná. Jejích služeb jsme využili již podruhé a byli jsme maximálně spokojeni.

 

Hana Gemrichová