Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Proč dávají zájemci přednost jedné nemovitosti před jinými? Protože se jim líbí, protože se v ní cítí dobře a umí si v ní představit svůj domov. Připravíte-li svůj byt k prodeji správně, pak máte mnohem větší šanci prodat byt za vyšší cenu a v mnohem kratším čase.

 

Především se se svým domovem rozlučte. Nyní připravujete byt (zboží) na prodej. A každé zboží musí svého kupce přilákat i obalem. Zájemci, kteří přijdou na prohlídku, hledají svůj nový domov. Nyní JEJICH DOMOV. Nepodceňujte proto vliv podvědomí, lidé si ve skutečnosti neumí představit, jak bude nemovitost opravdu vypadat. Zejména pro ženy je zásadním parametrem při výběru pocit, jak se v daném prostředí aktuálně cítí, zda splňuje představu domova či nikoliv. Proto:

 

1. Celou nemovitost odosobněte. Zájemce o koupi chce zkusit, zda mu byt bude „sedět“, tak mu v tom, prosím, nebraňte. Osobní věci – fotografie rodiny, sbírky, poháry ze soutěží, suvenýry z cest apod. je zapotřebí dát do krabic. Stejně se tomu při balení nevyhnete, proto doporučuji začít rovnou hned.

 

2. Odstraňte případné fleky ze stropu, plíseň, opravte praskliny. Pokud můžete, vymalujte. Dejte přednost bílé barvě – opticky rozjasní prostor. Především se to týká prázdných bytů ve stavu před rekonstrukcí nebo bytů, kde se kouří nebo kouřilo.

 

3. Opravte kapající kohoutky, kliky, promažte panty u dveří apod.

 

4. Čistá okna dodávají bytu více prostoru. Je zapotřebí je umýt. Máte-li z okna pěkný výhled, tak závěsy a záclony dejte na stranu.

 

5. Věci, které nepoužíváte a které jen zabírají místo, a přebytečný nábytek vyhoďte nebo někam odkliďte – čím méně je v bytě věcí, tím se zdá prostornější. Věci, které nepoužíváte, stejně budete muset při stěhování vyhodit, tak toho aspoň na poslední chvíli budete mít méně.

 

6. Ukliďte kuchyň. Všechny věci z kuchyňské linky je zapotřebí dát pryč. Varná deska, dřez apod. musí být umyté.

 

7. Ukliďte v koupelně a na záchodě. Každý máme v koupelně minimálně desítky různých lahviček s šampóny, sprchovými gely, mycími prostředky atd. Na focení a prohlídky, prosím, ukliďte věci osobní potřeby do krabice a tu dejte třeba do komory. Vana nebo sprchový kout, umyvadlo, záchodová mísa se musí lesknout čistotou. 

 

8. Obývací pokoj a ložnice by měly být také uklízené a zbavené všech nepoužívaných věcí. Postele v ložnici musí být ustlané.

 

9. Lodžie nebo balkón je zapotřebí také uklidit a vyhodit odtamtud všechno, co jste tam skladovali pro strýčka příhodu.

 

10. Je-li to nutné, ukliďte si i před vstupními dveřmi do bytu. Pokud máte starou rohožku před vchodem, tak ji buď vyměňte, nebo vyhoďte. Vchodové dveře by měly být také umyté.

 

11. Na zdi můžete dát místo osobních fotografií apod. nějaké hezké obrázky, třeba i Vašich dětí.

 

12. Dočasně namontujte silné žárovky. To byste nevěřili, co to udělá s vnímáním prostoru, zdá se větší a příjemnější.

 

13. Po celou dobu prodeje, prosím, v bytě nekuřte.

 

14. Před prohlídkami nevařte žádná aromatická jídla a už vůbec ne dušené kysané zelí, guláš, kari apod. Doporučuji uvařit kávu nebo upéct nějaké cukroví s vanilkou nebo skořicí.

 

15. Prosím, nepoužívejte žádné osvěžovače vzduchu, zájemci si budou myslet, že se snažíte zamaskovat nějaké nepříjemné zápachy. Ani vůně, kterou používáte, se nemusí zájemcům líbit.

 

16. Před prohlídkami neperte a nesušte prádlo v koupelně. V případě potřeby místnost provětrejte.

 

17. Během prohlídek by v bytě neměli být žádní domácí mazlíčci. Může se stát, že má někdo na zvířata alergii a jen kvůli tomu se na prohlídce nebude cítit dobře, a proto Váš byt nekoupí.

 

18. Řezané květiny ve váze, mísa s ovocem, vypnutá televize a jen tichá klidná hudba v pozadí umocní krásný dojem, který Váš byt u zájemců o koupi zanechá.

Paní Kashkarova je velmi profesionální, spolehlivá, vstřícná. Jejích služeb jsme využili již podruhé a byli jsme maximálně spokojeni.

 

Hana Gemrichová