Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Většina z nás má ráda kouzelné slůvko zdarma. S největší pravděpodobností vybereme to zboží nebo službu, u něhož nám někdo nabízí něco bezplatně. Tuto naši touhu ušetřit využívají obchodníci po celém světě, ani já nejsem výjimkou. Například vám nabízím odhad vaší nemovitosti zdarma. Jenže jedna věc je odhad nemovitosti zdarma, který vás k ničemu nezavazuje, a druhá věc je prodej nemovitosti zdarma, kde se jedná o spoustu závazků a hlavně o velké částky peněz.

 

Myslíte si, že realitní makléř vám úplně zdarma zajistí ty nejkvalitnější služby, včetně focení bytu profesionálním fotografem, vypracování půdorysu bytu, provedení dalších více než 20 marketingových aktivit, vypracování smluv zkušeným právníkem atd., nebo, že upřednostní vaše zájmy před zájmy jeho samotného nebo kupujícího? Opravdu si myslíte, že na to máte nárok, když vás to nestálo ani korunu? Ještě hůře to vypadá, když si „posvítíme“ na peníze.

 

Jistě nevěříte, že realitní makléř pracuje zdarma: provizi pouze nezaplatíte vy, ale místo vás ji zaplatí kupující. Můžete si říct, že vám je to jedno, hlavně, že na tom ušetříte. Opravdu? Jde totiž o to, že realitní makléři, kteří vám nabízejí služby zdarma, vůbec nemají zájem na tom, abyste za svůj byt obdrželi co nejvíce peněz, výše jejich provize na tom absolutně nezáleží.

 

Spíše naopak, v jejich zájmu je využít vaší neznalosti trhu a přesvědčit vás o stanovení nižší prodejní ceny, než je aktuální tržní, a pak z toho rozdílu těžit. Čím větší rozdíl, tím větší provize.

 

Smutné je, že vy jako prodávající nemůžete v tomto případě výši provize realitního makléře kontrolovat nebo jinak ovlivnit. V inzerátu vašeho bytu nebude uvedena konečná cena pro kupujícího, ale bude tam poznámka „+ provize RK“ bez dalšího upřesnění.

 

Snadno se může stát, že s realitním makléřem, který vám nabízí prodej bez provize, dostanete za prodej vašeho bytu, řekneme, 3 000 000 korun, zatímco kdybyste využili služeb realitní kanceláře, která se chová férově a transparentně, může to být až o 200 000 více, a to po zaplacení provize.

 

Než se chytíte na laciný trik některých realitních makléřů, kteří vám nabízí prodej vaší nemovitosti bez provize, protože o svou provizi se bojí říct, anebo mají s vámi nekalé úmysly, popřemýšlejte nad tím, co jsem vám právě sdělila. Rozhodnutí je pouze na vás. 

 

 

Paní Kashkarova je velmi profesionální, spolehlivá, vstřícná. Jejích služeb jsme využili již podruhé a byli jsme maximálně spokojeni.

 

Hana Gemrichová