Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Jednání

V případě, že vás při koupi bytu žádný realitní makléř nezastupuje, musíte se jednání s prodávajícím nebo jeho realitním makléřem ujmout vy sami. Je třeba se domluvit na klíčových podmínkách koupě, než dojde k podpisu rezervační smlouvy (nebo plácnutí rukou, když se jedná o koupi od přímého majitele). Jedná se o následující:

 

  • Co kupní cena požadovaná prodávajícím obsahuje? Kdo hradí právní servis, kolek za podání návrhu na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí, případně provize realitní kanceláři?
  • Jaká forma úschovy peněz bude využita: notářská, bankovní, nebo advokátní? A kdo ji bude hradit? Za jakých podmínek budou peníze z úschovy převedeny na účet prodávajícího?
  • Kdy vám prodávající předá nemovitost a co v bytě nechá?
  • Je-li nemovitost zatížena zástavním právem, za jakých podmínek bude vymazáno?
  • Jaká je konečná kupní cena nemovitosti?

 

Zjištěné informace (kdo a co hradí, kdy proběhne stěhování apod.) vám pomohou při jednání o konečné ceně nemovitosti. Někdy totiž majitel akceptuje nižší cenu za předpokladu, že bude moct v bytě ještě nějakou dobu bydlet apod.

 

Snadněji se vyjednávají podmínky koupě a cena, když realitní trh stagnuje nebo ceny nemovitostí klesají. Když poptávka po bytech roste a spolu s ní i ceny nemovitostí, je někdy zapotřebí, abyste nabídli prodávajícímu vyšší cenu, než je inzerovaná, aby majitel prodal byt, do něhož jste se zamilovali, právě vám.

 

Otázka je, o jak velkou slevu požádat, nebo naopak o kolik více nabídnout. Abyste byli schopni na ni odpovědět, je důležité vědět, jaká je aktuální situace na realitním trhu a jak se pohybují ceny srovnatelných nemovitostí.

 

Až budete trh zkoumat například na realitních serverech, je důležité pamatovat na to, že na nich uvidíte ceny nabídkové. Často se nedá zjistit, jak dlouho je tato nemovitost na trhu.

 

Potřebujete vědět, jak se pohybují ceny prodaných bytů, což je většinou oříšek – ne každý realitní makléř má k takovým údajům přístup a ještě hůře se k nim dostává kupující.

 

Proto až najdete vhodnou nemovitost, bude lepší se obratit na realitního makléře, který se na Prosek specializuje, poradí vám s cenou nemovitosti, upozorní vás na případné vady nebo problémy, bude se snažit pro vás vyjednat ty nejlepší podmínky, provede vás celou transakcí. Tato služba není zadarmo, ale vyplatí se vám, zvlášť když nemovitost kupujete poprvé v životě.

 

Vše, na čem se s prodávajícím dohodnete, vřele doporučuji potvrdit písemně, v případě zprostředkování prodeje realitní kanceláří podpisem rezervační smlouvy, předejdete tak komplikacím v budoucnu. Zkrátka, co je psáno, to je dáno. Tady to platí dvojnásob.

 

Rád bych ocenil přístup a práci paní Kashkarové při sjednávání obchodu, kde mě zastupovala jako kupujícího. Za hlavní pozitivum bych označil její ochotu spolupracovat se mnou na všem, co jsem potřeboval, a tím pádem odvést kvalitní práci. Samozřejmostí bylo příjemné jednání, rychlost i velká snaha o dosažení pro mě co nejvýhodnějších podmínek. Já osobně také pracuji v obchodu (v jiném oboru než reality), a proto dokážu poznat a nesmírně ocenit kvalitní makléřku, kterou paní Kashkarova bezpochyby je. Paní Kashkarovou bych bez váhání doporučil komukoliv. 

Petr Křiváček