Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Prohlídky

Doporučuji přijít na prohlídku bytu o trochu dříve, abyste se více seznámili s okolím (nemusíte, pokud lokalitu dobře znáte). Obejděte si dům, ve kterém se byt nachází, všímejte si, v jakém stavu je fasáda, okna, vstupní dveře apod. Pak ohodnoťte interiér domu (je-li vymalováno, čisto, výtah apod.). Možná se vám podaří potkat sousedy, i to samozřejmě může ovlivnit vaše rozhodnutí o tom, zda byt koupíte, či nikoliv.

 

Připravte se na to, že byt nebude na prohlídku vůbec připravený, s tím se bohužel potkávám velmi často. Někdy prodávající neví, jak by se to mělo udělat, někdy se tím jednoduše nechce zabývat.

 

Proto se při prohlídce bytu zkuste oprostit od toho, že v bytě není uklizeno nebo že je tam nábytku na další dva podobné byty atd.

 

Soustřeďte se především na to, zda vám ten byt vyhovuje dispozičně a zda budou zapotřebí nějaké opravy. Pro někoho může být také důležité, jak se v bytě cítí, jakou má byt energii.

 

Až si byt prohlédnete a pokud se vám bude líbit to, co uvidíte, je na čase se zeptat majitele nebo realitního makléře, který ho zastupuje, na:

  • Výši poplatků – měli by vám ukázat evidenční list nebo rozpis záloh. Plánuje se navýšení, nebo snížení poplatků?
  • Měli majitelé za uplynulý rok na zálohách přeplatek, nebo nedoplatek a v jaké výši?
  • Kolik je ve fondu oprav našetřeno peněz?
  • Které opravy na domě již proběhly? Plánují se nějaké další opravy v nejbližší době? Kdy?
  • Má SVJ nebo družstvo nějaký úvěr? Pokud ano, kolik ještě zbývá doplatit?
  • V případě, že se jedná o družstevní byt, jak družstvo hospodaří?
  • Jaké mají majitelé sousedy?
  • A nakonec, proč tak dobrý byt prodávají?

 

Měli by vám také předložit k nahlédnutí nebo zaslat e-mailem kromě již zmíněného rozpisu záloh také aktuální list vlastnictví (u bytu v osobním vlastnictví), informace z prohlášení vlastníků (u bytu v osobním vlastnictví), stanovy SVJ nebo družstva, průkaz energetické náročnosti budovy.

 

Po každé prohlídce si udělejte poznámky, co se vám na nemovitosti líbilo a co ne. Může se stát, že se vám bude líbit více bytů, a tyto poznámky vám pak pomůžou při rozhodování.

 

U některých bytů doporučuji absolvovat prohlídku se stavebním technikem nebo člověkem, který stavařině rozumí, aby vám pomohl ohodnotit technický stav bytu. Můžete tak předejít velkým nákladům za opravy v budoucnu. Jedná-li se o byt ve stavu před rekonstrukcí, poradí vám s odhadem, kolik je zapotřebí do rekonstrukce investovat.

 

Na prohlídce také zjistěte, kolik má prodávající/realitní makléř domluvených dalších prohlídek, dokdy je zapotřebí sdělit, zda o koupi bytu máte zájem, nebo ne, a jak se bude postupovat v případě, že zájemců o byt bude více.

 

Rád bych ocenil přístup a práci paní Kashkarové při sjednávání obchodu, kde mě zastupovala jako kupujícího. Za hlavní pozitivum bych označil její ochotu spolupracovat se mnou na všem, co jsem potřeboval, a tím pádem odvést kvalitní práci. Samozřejmostí bylo příjemné jednání, rychlost i velká snaha o dosažení pro mě co nejvýhodnějších podmínek. Já osobně také pracuji v obchodu (v jiném oboru než reality), a proto dokážu poznat a nesmírně ocenit kvalitní makléřku, kterou paní Kashkarova bezpochyby je. Paní Kashkarovou bych bez váhání doporučil komukoliv.

Petr Křiváček