Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

Hledáme byt

Existuje několik možností, jak vysněný byt najít:

1. Na internetu:
a) www.sreality.cz,
b) www.reality.idnes.cz – na těchto stránkách můžete zadat tzv. hlídacího psa a pak nebudete muset nabídky na těchto stránkách kontrolovat denně, budou vám chodit na e-mail,
c) www.bezrealitky.cz – stránky, na kterých inzerují samoprodejci. Ceny nemovitostí jsou na těchto stránkách většinou vyšší než ceny nemovitostí, které se nabízí prostřednictvím realitních kanceláří, ale občas tady narazíte na zajímavé nabídky, kdy majitel svou nemovitost podhodnotil.

2. Projít se vybranou lokalitou a podívat se, zda nevisí na balkoně nebo okně nějakého bytu plachta s informací, že se tato nemovitost prodává.

3. Zmínit se o tom, že hledáte byt svým známým, kamarádům, kolegům v práci. Může se stát, že sami přemýšlejí o prodeji bytu, nebo někoho takového znají.

4. Oslovit majitele konkrétních nemovitostí dopisem nebo letákem (tato varianta je náročná jak finančně, tak časově, doporučuji ji zvolit ve spolupráci s realitním makléřem).

5. Najít dobrého realitního makléře, který vám s hledáním a následnou koupí pomůže. Chcete-li, aby se realitní makléř vaší poptávkou opravdu zabýval, počítejte s uzavřením zprostředkovatelské smlouvy a zálohou na služby.

 

Jsou i další možnosti, ale jsou mnohem méně účinné:

1. Realitní časopisy – najdete v nich většinou nabídky dražších/luxusnějších nemovitostí nebo dlouho neprodejných (např. z důvodu vysoko nastavené ceny). Také tam narazíte na nabídky bytů, které už jsou rezervované nebo prodané. Realitní makléři využívají realitní časopisy převážně jako další marketingový nástroj pro získání nabídek do svého portfolia.

2. Vyhledávání na realitních serverech (kromě již výše zmíněných stránek) – na internetu najdete spoustu stránek s nabídkami nemovitostí, které se snaží konkurovat www.sreality.cz nebo www.reality.idnes.cz, ale zatím se žádné z nich toto nepodařilo. 95 % všech nemovitostí, které se prodávají, najdete právě na výše zmíněných stránkách. Na ostatních se to spíše opakuje.

3. Zadání poptávky různým realitním kancelářím (bez podepsání zprostředkovatelské smlouvy) – můžete obejít několik realitních kanceláří nebo jim rozeslat e-maily s tím, že hledáte nemovitost, a požádat je, aby vám posílaly vhodné nabídky. Skončí to většinou tak, že buď budete dostávat irelevantní nabídky automaticky rozesílané z jejich databáze, anebo se o vaši poptávku začne starat nějaký nováček, který toho o realitách ví možná jen trochu víc než vy, anebo se o vaši poptávku vůbec nikdo starat nebude.

Je málo pravděpodobné, že se vám bude věnovat zkušený realitní makléř, on už totiž ví, jak to obvykle u práce s poptávkou dopadá: minimálně hodinu stráví prohledáváním nabídek v databázi, pak klientovi pošle nabídky nejvíce odpovídající jeho požadavkům a pak mohou nastat následující scénáře:

a) klient se mu už nikdy neozve,
b) nebo mu klient odpoví, že už si něco našel,
c) nebo mu klient odpoví, že poptávka už není aktuální a že si to s tou koupí bytu rozmyslel.

Myslíte si, že po takových zkušenostech bude dobrý realitní makléř věnovat svůj čas vaší poptávce? Ale nevyčítejte mu to. Nikdo nechce pracovat zadarmo, ani vy ne. A to, že má makléř poptávku, jeho účty nezaplatí, to může pouze uskutečněný nákup nebo prodej nemovitosti.

 

Až budete volat na nějaký inzerát, raději se ještě jednou ujistěte u makléře nebo majitele, že nemovitost odpovídá vašim základním kritériím (patro, lodžie, výtah, zálohy na poplatky apod.). Může se totiž stát, že nějakou informaci v inzerátu přehlédnete nebo ji tam realitní makléř zapomene uvést a zbytečně tak ztratíte prohlídkou čas.

 

Připravte se také na to, že se setkáte s nekalými praktikami některých realitních makléřů, kteří inzerují nemovitosti, které vůbec neexistují. To vám samozřejmě do telefonu neřeknou, ale uslyšíte například to, že tato nemovitost už je rezervována, ale že v sousední ulici mají podobný byt, který vám rádi ukážou. V těchto případech se obvykle jedná o to, že byt v sousední ulici, který vám chtějí ukázat, nabízí nějaký samoprodejce, nebo je ten byt v nabídce dalších X realitních kanceláří, a tak se vás snaží pouze nalákat. Je na vás, zda chcete, aby vámi takto manipulovali. 

 

Rád bych ocenil přístup a práci paní Kashkarové při sjednávání obchodu, kde mě zastupovala jako kupujícího. Za hlavní pozitivum bych označil její ochotu spolupracovat se mnou na všem, co jsem potřeboval, a tím pádem odvést kvalitní práci. Samozřejmostí bylo příjemné jednání, rychlost i velká snaha o dosažení pro mě co nejvýhodnějších podmínek. Já osobně také pracuji v obchodu (v jiném oboru než reality), a proto dokážu poznat a nesmírně ocenit kvalitní makléřku, kterou paní Kashkarova bezpochyby je. Paní Kashkarovou bych bez váhání doporučil komukoliv.

 

Petr Křiváček