Plánujete, kolik knih chcete přečíst za rok? Minulý rok jsem to zkusila poprvé a vůbec jsem netroškařila: dala jsem si za cíl přečíst 52 knih, což vychází na jednu knihu týdně. Také jsem začala vést něco jako čtenářský deník, do kterého jsem hned po přečtení knihy napsala, o čem ta kniha byla, čím mě zaujala, jestli si mohu odnést nějaké ponaučení. Každé knize jsem také dala hvězdičkové hodnocení. Tady je seznam těch, které dostaly nejvyšší (4–5 hvězdiček):

1. Jonas Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Vřele doporučuji, nejednou se zasmějete a možná životní filozofii staříka přijmete za svou 😉

2. Bob Burg a John David Mann: Dej a bude ti dáno. Skvělá kniha o pravidlech podnikání. Kéž by se více podnikatelů těmito pravidly řídilo.

3. Kimberly Snyder: Detoxikace pro krásu. Tato kniha mi změnila život, alespoň co se týká stravování. Vřele doporučuji, pokud se zajímáte o své zdraví.

4. Fredrik Backman: Babička pozdravuje a omlouvá se. Další kniha od autora bestselleru Muž jménem Ove (tu vám také vřele doporučuji, ale na tomto seznamu není, protože jsem ji četla již dříve). I tato jeho kniha mě uchvátila. I když jsme každý jiný, každý chce být milovaný…

5. George S. Vlasin: Nejbohatší muž v Babylóně. Kniha vás naučí hospodařit s penězi. Pokud to ještě neumíte, přečtěte si ji.

6. Frederick Forsyth: Mistr klamu. Napínavá kniha o tajných službách v 80.–90. letech minulého století.

7. Leo Rosten: Pan Kaplan má stále třídu rád. Tu možná znáte podle stejnojmenného divadelního představení. Klobouk dolů překladateli, fakticky napsal novou knihu 🙂

8. Kate Atkinson: Život za životem. Tato kniha vás možná přinutí zamyslet se nad svým životem, i kdyby ne, určitě se vám bude líbit.

9. Sue Monk Kidd: Křídla ve větru. Příběh se odehrává v Americe za dob otrokářství. Čtivá a dobrá kniha.

10. Muriel Barbery: S elegancí ježka. Тato kniha není pro každého, ale kdo jí přijde na chuť a vydrží až do konce, nebude litovat.

Čtu hodně knih o seberozvoji, sebezdokonalování apod. A všude se píše, že nejdůležitější je hned po přečtení těchto knih aplikovat do života tipy a rady, které nejvíce zaujaly. To všichni víme, ale málo z nás to tak skutečně dělá. Ženeme se pro další knížky, ve kterých hledáme další moudra, a zase nic z toho, nebo hodně málo se snažíme praktikovat. Změnit tento návyk a konečně s přečteným něco dělat mi pomohl citát právě z této knihy: „To, že přečteš jídelní lístek, tě nenasytí, potřebuješ to uplatnit a minimálně si jídlo podle menu objednat.“

11. Thomas D’ansembourg: Odnaučte se, co vás naučili, a naučte se být šťastní. Тuto knihu za týden nezvládnete (alespoň mně se to nepovedlo), vyžaduje pomalé čtení a přemýšlení.

12. Andreas Cervenka: Peníze. Skvělá kniha, která mi otevřela oči, jak to ve světě financí funguje. Velmi čtivá kniha, i když pojednává o nudných věcech 🙂 Škoda, že autor nedává rady, podle kterých by se člověk mohl zařídit (jenom varuje před možnými dopady nynějšího stavu věcí), ale možná je to tím, že žádné rady neexistují…

13. Minna Lindgrenová: Babičky: mrtvý kuchař. Nečekejte žádnou detektivku, i když podle anotace k této knize by měla být. Doporučuji přečíst všem, kdo se chystá dožít vysokého stáří, budete vědět, co vás čeká a nemine, a možná podniknete nějaké kroky, díky nimž se některým situacím se dá předejít. Nezklamalo ani pokračování Babičky: na útěku. Navíc se mi zdál druhý díl mnohem emotivnější než první. Těším se na poslední díl této trilogie (mám ho v plánu na rok 2018).

14. Robert Kursor: Honba za pirátem. Zajímavá kniha o pátraní po pirátské lodi.

Mimo jiné mě v této knize zaujaly krátké pravdy o životě:

1. „Kdyby bylo snadné plnit své sliby, dělal by to každý.
2. Když řešíš starosti druhých, prošvihneš ty vlastní.
3. Dokonalost se rodí z přípravy, zasvěcení, soustředění a z vytrvalosti; když slevíš ze svých nároků, nikdy se nestaneš výjimečným.
4. Čas od času se člověk ocitne na křižovatce a musí se rozhodnout, kterou cestou se vydá; s vědomím, že není cesty zpátky.
5. Všechno zpochybňuj; ne všechno je takové, jak to na první pohled vypadá nebo jak ti lidé řeknou.
6. Je snadnější žít s rozhodnutím, které bylo učiněno s vědomím, co je správné a co zlé.
7. Chlap, kterého zabijí, je často ten, co ztratil nervy. Naopak muž, kterému je už všechno jedno, jenž říká: Stejně už jsem mrtvý, ten představuje tu nejhrozivější sílu na světě.
8. Nejhorší rozhodnutí, které můžeš udělat, je vzdát se.
9. Nic neodkládej, protože zítřek je ve hvězdách.“

Není to skvělý návod na život?

15. Bronnie Ware: Rok pro změnu. Je to soubor 52 krátkých povídek-úvah o životě. Líbilo se mi, jak některé příběhy autorka krásně spojila s přírodou kolem nás. Myslím si, že každý v této knize najde něco pro sebe.

A jestli vás zajímá, zda jsem splnila svůj plán na přečtení 52 knih za rok, tak se přiznávám, že ne. Bylo jich jen 45, ale důležitý není počet, ale to, co nám knihy dávají. Souhlasíte?

P.S. I tento rok plánuji přečíst kolem 50 knih a určitě budu pokračovat ve vedení čtenářského deníku – je to dobrý nápad, jak po čase osvěžit v paměti nejenom, o čem ta či ona kniha byla, ale také pocity, které ve mně vyvolala. A ještě na závěr, všechny zde uvedené knihy si můžete zapůjčit v městské knihovně, která má pobočku i na Proseku. Hezké čtení!