Byt 3+1 na Proseku, 56 m2, ve 3. patře v domě bez výtahu, bez lodžie za necelých 69 000 Kč za 1 m2? Byt 3+1 v sousední ulici, 53 m2, v přízemí, po částečné rekonstrukci za 72 000 Kč za 1 m2? Nedivme se, že i při současné situaci na trhu, kdy jdou nemovitosti na dračku, podobné nabídky visí na internetových portálech měsíce.

Proč realitní makléři nabízejí zjevně předražené nemovitosti? Důvody mohou být následující:

1. Snaha realitních makléřů zalíbit se klientům.

Klient má nějakou představu o ceně své nemovitosti a realitní makléř mu tu představu nechce vzít. Chce, aby se prodávající cítili spokojeně a šťastně. Já také chci, aby moji klienti byli šťastní, ale proto, že jim jejich nemovitost prodám a vyřeším tak problémy, které prodejem této nemovitosti vyřešit chtěli, a nebudu jim zadělávat na další problémy.

2. Neznalost místního realitního trhu.

Realitní makléři se často vůbec neorientují v tom, za kolik se byty na Proseku skutečně prodávají. A proto buď rovnou souhlasí s představou majitele o ceně bytu, i když může být mylná, nebo se pro stanovení tržní ceny podívají na inzeráty podobných bytů na realitních serverech. Jenže tam nezjistíte, jak dlouho je nemovitost v nabídce, takže tržní cena může být stanovená na základě zcela chybných podkladů, a tudíž už nebude tržní, ale spíš bude odrážet zbožné přání některých prodávajících. Pro stanovení tržní ceny konkrétní nemovitosti je důležité vědět nejenom ceny aktuálně nabízených bytů, ale také ceny bytů, které byly v poslední době prodány.

3. Strach říct pravdu.

Realitní makléři často dostávají zakázky díky referencím od známých, příbuzných apod. a obávají se, že informace o reálné tržní ceně bytu se klientům nebude líbit, tak raději neříkají nic.

4. Strach z konkurence.

To je asi nejčastější důvod. Realitní makléři se bojí, že když s cenovou představou majitele nebudou souhlasit, zakázku jim přebere jiný realitní makléř.

5. Realitní makléři nenesou finanční rizika.

Do propagace předražených nemovitostí realitní makléři zpravidla neinvestují, vědí, že se jedná o vyhozené peníze. Nebo jim může náklady hradit realitní kancelář, takže je jim jedno, jestli se nemovitost prodá, nebo ne. Než s realitním makléřem podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu na prodej vašeho bytu na Proseku, zeptejte se ho, jaké marketingové aktivity pro prodej vaší nemovitosti plánuje realizovat (ideálně by vám měl marketingový plán předložit písemně) a kdo mu náklady s tím spojené bude hradit, tj. zda nese nějaká rizika v případě, že váš byt neprodá.

Prodáváte svou nemovitost a nedaří se vám to? Chcete slyšet pravdu ohledně tržní ceny vašeho bytu od zkušeného realitního makléře, který se na Prosek specializuje? Stačí napsat SMS na číslo 774 849 270 a já se Vám co nejdříve ozvu.