Albina Kashkarova, realitní makléřka pro Prosek a okolí

předchozím článku jsme probrali prvních 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu na Proseku. Teď se budeme věnovat dalším pěti:

 

6. Majitel je emočně spjatý s prodávaným bytem

To je problém, který se obzvlášť týká starší generace. Prožili v bytě celý svůj život, vyrůstali tady jejich děti, každá věc nese nějaké vzpomínky… Věřte nebo ne, ale pokud se majitel s bytem vnitřně nerozloučí, s největší pravděpodobností ho neprodá. Najednou je i přes veškeré úsilí realitního makléře zájemců o prohlídky málo a z nějakého nepochopitelného důvodu nikdo nejeví o koupi zájem, nebo nastanou nějaké komplikace, které prodej bytu výrazně prodlouží. Pokud jste se rozhodli, že byt potřebujete prodat (když nepotřebujete, tak ho vůbec neprodávejte), začněte balit a jako první sbalte vaši kolekci plyšáků, hrnečků, suvenýry z dovolených, osobní fotografie atd. Přistupujte k tomu tak, že tuto etapu svého života už máte za sebou, teď začíná nová, jiná a dívejte se na to pozitivně.

 

7. Majitel prodává byt sám

Jak jsem již zmiňovala u chyby č. 5, ne vždy se jedná o snahu ušetřit na provizi realitní kanceláře, často je to o tom, že majitel nevidí v realitním makléři žádnou přidanou hodnotu, nevěří, že s jeho pomocí se dá byt prodat dráž. Ale když porovnáme výsledky dobrých realitních makléřů, kteří svoje řemeslo dělají poctivě, s výsledky samoprodejců, tak ten rozdíl v podobě vyšší ceny, rychlejšího a bezstarostnějšího prodeje je vidět zcela zřetelně.

Dobrý realitní makléř ví, jak je zapotřebí byt k prodeji náležitě připravit, používá služeb profesionálního fotografa, ví, jak napsat popis nemovitosti tak, aby zaujal potenciálního kupce, používá minimálně 20 různých marketingových aktivit, aby oslovil co nejvíce zájemců, umí vést prohlídky, jednat s vážnými zájemci a umí zajistit bezpečný prodej ve spolupráci s právníkem, který se specializuje na nemovitostní právo. Komunikace se správcem nemovitostí, katastrálním úřadem, převod energií apod. se už bere jako samozřejmost. Majitel může svou nemovitost prodat sám, ale s dobrým realitním makléřem ji prodá za vyšší cenu.

 

8. Majitel spolupracuje hned s několika realitními makléři

Toto je docela častá chyba a bohužel má velmi negativní vliv na finální prodejní cenu bytu a také na dobu trvání prodeje. V článku “Výhradní smlouva s RK, ano či ne?” si o tom můžete přečíst více a učinit vlastní rozhodnutí, zda do toho jít, či nikoliv.

 

9. Špatný výběr realitního makléře

Tady vyvstává otázka: Jsou všichni realitní makléři stejní? Čím se liší? Jak vybrat toho správného? Je to velmi důležitá otázka. Správný výběr realitního makléře ve finále rozhodne, jak prodej vašeho bytu vůbec dopadne. Návody dávám v průvodci “Jak prodat byt na Proseku“.

 

10. Majitel je přítomen při prohlídkách bytu

Ptáte se, proč byste u toho neměli být? Kdo ví o vaší nemovitosti více než vy? Zkušený realitní makléř ví dopředu, na co se ho zájemci o koupi vašeho bytu budou ptát. A tuto informaci u vás zjistí ještě před prohlídkami. To, že nebudete při prohlídkách přítomní, vám umožní vyhnout se situaci, kdy potenciální kupující začne vyjednávat o ceně bytu rovnou na místě. A protože většina prodávajících nemá zkušenost s obchodováním, může se stát, že tlaku zájemce snadno podlehne a nedostane tak za svou nemovitost tu nejlepší cenu.

Kromě toho se zájemci na prohlídkách bez majitele cítí mnohem uvolněnější a můžou realitnímu makléři říct, co si doopravdy o nemovitosti myslí, a to může úspěšnému prodeji bytu výrazně pomoct.

 

Seznámila jsem vás s 10 nejčastějšími chybami při prodeji bytů na Proseku a doufám, že se jich vyvarujete. Přeji vám, aby prodej vašeho bytu proběhl rychle, bez komplikací a také, abyste za svůj byt obdrželi co nejvíce peněz.

Paní Kashkarova je velmi profesionální, spolehlivá, vstřícná. Jejích služeb jsme využili již podruhé a byli jsme maximálně spokojeni.

 

Hana Gemrichová